Rodzicu!
Zanim udasz się po pomoc do specjalisty, możesz sam, od zaraz, wprowadzić zasady, które zarówno Tobie jak i Twojemu Dziecku pomogą ograniczyć korzystanie z Internetu/gier/mediów społecznościowych itp.
JAK POMÓC DZIECKU NIE UZALEŻNIĆ SIĘ OD GRANIA W GRY I INTERNETU
- Ustal z dzieckiem czas grania w gry. Wspieraj dziecko w przestrzeganiu ustalonych zasad. Wydłużanie czasu spędzanego przed ekranem ma szkodliwy wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci, dlatego dążymy do ograniczania tego czasu.
- Przypominaj dziecku o zamykaniu komputera i odkładaniu smartfona. Ważne, aby dziecko nie nosiło smartfona cały czas przy sobie.
- Zadbaj o to, aby powiadomienia z gier były wyłączone.
- Ustal z jakich portali, stron czy gier komputerowych dziecko może korzystać, a jakich powinno unikać.
- Wspieraj i rozwijaj zainteresowania dziecka poza siecią. Daj dziecku spróbować kilku aktywności, aby odnalazło, to co go najbardziej interesuje. Zarażaj dziecko swoimi zainteresowaniami, spróbuj rozbudzić jego ciekawość. Stwórz konkurencję dla ekranu, gier i mediów społecznościowych.
- Wspieraj dziecko w uprawianiu sportu i zażywaniu ruchu na świeżym powietrzu. Bądź dobrym wzorem do naśladowania.
- Dbaj o swoją relację z dzieckiem, spędzaj z dzieckiem czas na robieniu rzeczy, które wspólnie lubicie robić. Rozmawiaj z dzieckiem (nie tylko o ocenach), , uważnie słuchaj tego, co dziecko ma do powiedzenia, nie oceniaj.
- Wspieraj dziecko w dbaniu o jego relacje z rówieśnikami np. pomóż dotrzeć do rówieśników, organizuj dzieciom wspólny czas np. na zmianę z innym rodzicem. Twórz alternatywę spędzania czasu dla Internetu i gier.
- Dbaj o sen dziecka. Przed spaniem wspieraj dziecko w utrzymaniu „detoksu ekranowego”. Ustal z dzieckiem stałą porę zasypiania.
- Rodzicu wymagaj również od siebie i sam przestrzegaj tych reguł.
Jeśli jednak chciałbyś udać się po pomoc do specjalisty, możesz skontaktować się z następującymi placówkami:
PORADNIA RODZINNA. Stowarzyszenie MONAR. Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Gdańsku. Poradnia prowadzi leczenie ambulatoryjne w formie terapii indywidualnej oraz zajęć edukacyjno-informacyjnych, a także terapię rodzin. Więcej informacji pod nr tel: 58 349 46 90.
PORADNIA ZDROWEGO ŻYCIA. Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień.
Krótka interwencja dotycząca higieny cyfrowej i profilaktyki uzależnień cyfrowych
Interwencja obejmuje 1 do 3 spotkań indywidualnych ze specjalistą (psychologiem, pedagogiem, psychoterapeutą) rodzica z dzieckiem w wieku 6 – 13 lat oraz młodzieżą w wieku 14 – 18 lat.
Jeśli czujesz, że chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę w zakresie uzależnień, poniżej umieściliśmy pozycje książkowe oraz internetowe, które mogą Cię zainteresować.
KSIĄŻKI
- ZŁOTA RYBKA W SZAMBIE. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i Internetu. aut. Krzysztof Piersa
- WYŁĄCZ ZANIM BĘDZIE ZA PÓŹNO. Uzależnienie od komputera i Internetu. aut. Petra Schuhler, Monika Vogelgesang
- DZIECKO W ŚWIECIE GIER KOMPUTEROWYCH. Poradnik dla rodziców. aut. Steven Dupon
- UZALEŻNIENIA 2.0. Dlaczego tak trudno się oprzeć nowym technologiom. aut. Adam Alter
- DZIECI KONSOLI. UZALEŻNIENIE OD GIER. aut. Hilarie Cash, Kim McDaniel
STRONY WWW I MATERIAŁY PDF
- https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Problemowe-uz%CC%87ywanie-smartfono%CC%81w-2.pdf
- Darmowy Poradnik Dla Rodziców “Nowoczesne technologie a nasze dzieci” http://www.zgszebowice.pl/aktualnosci/1103-nowoczesne-technologie-a-nasze-dzieci-poradnik-dla-rodzicow
- Blog Fundacji Dbam o Mój Z@sięg: https://dbamomojzasieg.pl/blog/
- Materiały do pobrania Fundacji Dbam o Mój Z@sięg : https://dbamomojzasieg.pl/materialy-pomocnicze/
- Kampania Fundacji Dbam o Mój Z@sięg : https://domowykodeks.pl/?page_id=402
- Domowy Kodeks Odpowiedzialnego Korzystania z Mediów Społecznościowych do pracy z dzieckiem https://domowykodeks.pl/wp-content/uploads/2018/02/Kodeks-1-1.pdf